top of page
  • Obrázek autoraGabriela

O darech a podnikání

Aktualizováno: 24. 2. 2023

K tomuto příspěvku mě motivovala vlastní životní situace. Období, kdy "něco končí", a to dokonce hned v několika důležitých životních pilířích naráz (hm, proč se vždycky pokazí všechno najednou? :) a kdy hledám cestu, jak ty pilíře obnovit a na čem je znovu postavit. Je to období nového zkoumání svých silných stránek, autenticity a o schopnosti opustit to, co je v životě už nefunkční. A o síle začít něco, co věřím, že by mohlo být funkční. Třeba vám moje otázky v článku pomohou k cestě do svého nitra a k průzkumu vlastní jedinečnosti.


Co je ten dar?

Může se jednat o něco, co každého z nás nejvíc naplňuje, co nás nabíjí množstvím energie a radosti. Je to o objevení vlastní jedinečné schopnosti nebo talentu a může to přinést do života hodnotu nejen nám samým, ale i mnoha lidem kolem.


Jak se ptát

Různé životní zkušenosti mě naučily, že umět si položit ty správné otázky, je první důležitý krok k tomu, aby člověk mohl začít hledat odpovědi, třeba na to:

Co dělám nejraději?

Co mi přináší nejvíc energie, pocit seberealizace nebo uspokojení?

Co dělám dobře?

Co mi jde snadno?

Co ostatní chválí?

Je nějaké spojení mezi odpověďmi na tyto otázky a mezi tím, co bych chtěl dělat?


Co na mě milují mí známí?

Pokud někdo stále netuší a zdá se mu, že dlouho nenachází, tak nápovědou může být okolí. Co na mně lidé milují, co u mě nejvíce oceňují a mluví o tom? Jakou zpětnou vazbu mám od ostatních lidí? Někdy můžeme tyto pochvaly či ocenění brát jako samozřejmost, protože jsou naší přirozenou součástí, nemusíme se nijak snažit ani pachtit, abychom je rozvíjeli a možná právě tato jednoduchá "samozřejmost", která je součástí nás samých, je přesně tím, co je naším největším darem.


Věřím, že každý má nějaký svůj dar

Jsem přesvědčená, že každý člověk má nějaký svůj dar, schopnost nebo talent, který mu byl přirozeně nadělený, se kterým se narodil, a ve kterém vyniká. Pokud ho ale nehledá, může zůstat skrytý. A i když se snaží naplnit svůj život jinými způsoby, může to vést k pocitu neuspokojení a nedostatku smyslu života. Nikdy není pozdě hledat a pak to rozvíjet, ať už v jakémkoliv věku. Je to proces, který stojí za to projít! Stačí být otevřený novým zážitkům, experimentovat s různými aktivitami a poslouchat své nitro.


Využívat dar ve své každodenní práci

Když člověk najde svůj dar a rozhodne se ho zúročit v podnikání, může se stát, že bude mít obrovský náskok a velkou výhodu před konkurencí. Pokud se bude specializovat na něco, co dělá skvěle a s nadšením, bude to mít vliv na jeho výkon, kreativitu a schopnost řešit problémy. Může také vytvořit vlastní značku a název, který přesně vystihuje to, co dělá a nabízí. Rozvinutí svého daru v podnikání může být opravdu velkým zdrojem spokojenosti, protože se člověk každý den věnuje tomu, co ho baví.


Darem může být i zdánlivá maličkost

Dar může být něco, co se nám zdá být jednoduché nebo samozřejmé, ale může mít dopad na lidi kolem nás. Například někdo může mít dar být velmi pečlivý a detailní, což se může projevit například v jeho práci, kterou dělá nadmíru kvalitně a precizně. Naopak někdo jiný může mít darem velmi veselou, příjemnou, komunikativní povahu, což může využít v obchodu, jednání s klienty, v tvorbě přátelské (a produktivní) atmosféry v kolektivu apod. Důležité je si uvědomit, že i zdánlivě malé a jednoduché vlastnosti mohou být darem, který nás odlišuje.


Pár příkladů ze světa

Steve Jobs: Zakladatel společnosti Apple měl schopnost vést (nutit :) ) tým k neustálým inovacím, které se do té doby zdály nemožné. Přinášel tím inovace na trh a vytvářel produkty, které změnily průmysl spotřební elektroniky.


Oprah Winfrey: Media magnátka, která má dar inspirovat ostatní. Proslavila se svou talk show a dnes je majitelkou vlastní televizní sítě.


Elon Musk: Zakladatel společností jako Tesla, SpaceX a The Boring Company, který má talent na technologie a naprosto revoluční nápady a projekty.


Sara Blakely: Zakladatelka firmy Spanx má určitě dar vymýšlet praktická řešení pro každodenní problémy a vyvinula inovativní spodní prádlo pro ženy.


A jaký je váš dar?

Najít svůj dar není snadné, zejména když člověk prochází většími životními změnami. Je důležité se zaměřit na to, co nám dělá radost, vyhodnotit své silné stránky a hledat inspiraci u ostatních. Buďme trpěliví a otevření novým možnostem a nezapomeňme dělat to, co máme rádi. Když najdeme svůj dar, můžeme žít plnohodnotný život naplněný smyslem a úspěchem.


A jaký je váš dar?
26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page